Prihlásenie

Kontakt

ASTRONYX s.r.o.
 
tel. +421 944 723 823


Info - objednávky:
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
 
Súčasná fáza Mesiaca

Superblízke stretnutie s asteroidom 

 

alt

"Na rozdiel od nedávno medializovaných výmyslov o konci sveta, ako bol vplyv vzdialených planét, galaktického jadra a rýchleho prepólovania magnetického poľa Zeme, je hrozba zasiahnutia Zeme asteroidom reálna. A niekedy v budúcnosti k tomu dôjde a v minulosti aj došlo, ale v piatok v noci môžeme spať pokojne," hovorí zástupca riaditeľa Astronomického ústavu SAV Ján Svoreň.     

 

Asteroid má podľa pracovníkov SAV priemer asi 45 metrov a hmotnosť okolo 130.000 ton. Najbližšie k Zemi bude 15. februára večer o 20. hodine a 39. minúte SEČ. Vzdialenosť od stredu Zeme v čase najväčšieho priblíženia bude 34.100 km, od povrchu Zeme teda približne 27.700 km. Podľa tvrdenia SAV ide o nový rekord, zo všetkých zaznamenaných preletov asteroidov takýchto rozmerov bude k Zemi najbližšie. "Napriek tomu, že hovoríme o približných hodnotách, lebo každé meranie má svoju chybu, môžeme jednoznačne vylúčiť, že by došlo k nárazu asteroidu na zemský povrch. Neistota v určení výšky preletu je len 150 km," dodáva dr. Svoreň s tým, že ohrozené sú len geostacionárne družice, ktoré sa pohybujú vo výškach približne 36.000 km.     

 

Asteroid bude v čase najväčšieho priblíženia najlepšie pozorovateľný z Indonézie. V tom čase bude podľa SAV z územia Slovenska viditeľný len štyri oblúkové stupne nad horizontom na hranici súhvezdí Havran a Panna. Pri jasnosti 7,6 magnitúdy nebude viditeľný voľným okom, ale veľmi dobre viditeľný už malým ďalekohľadom. Dr. Svoreň tvrdí, že ho rozoznáme ako bod podobný hviezde, ktorý sa bude medzi ostatnými hviezdami znateľne hýbať – počas najväčšieho priblíženia až 0,8 oblúkového stupňa za časovú minútu. So vzďaľovaním sa od Zeme bude jeho jasnosť podľa tvrdenia SAV klesať, ale podmienky na pozorovanie zo Slovenska sa budú zlepšovať. O 21.20 h SEČ bude 30 stupňov nad obzorom pri jasnosti 7,8 magnitúdy, od 23.20 h dosiahne výšku 60 stupňov nad obzorom. Počas toho prejde veľkú dráhu po oblohe – zo súhvezdia Panny, cez Leva až do Veľkej Medvedice.     

 

Dráhu asteroidu na hviedznej oblohe môžete nájsť tu:

http://www.astro.cz/_data/images/news/2013/02/07/mapka_da14_15_unora_2013.jpg

alebo podrobnejšiu mapku tu (časy sú v UT, pre náš čas treba pripočítať 1 hodinu):

http://spaceinimages.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2013/02/finder_chart_for_the_netherlands_-_2012_da14/12514449-1-eng-GB/Finder_chart_for_the_Netherlands_-_2012_DA14.png

 

Dráha asteroidu sa blízkym preletom popri Zemi zmení. Kto ho podľa SAV neuvidí teraz, musí si počkať až do roku 2046, vtedy sa však priblíži len na vzdialenosť 1.500.000 km. "Takéto malé vesmírne teleso silno podlieha vplyvu okolitých telies. Preto jeho dráhu nemožno spoľahlivo predpovedať na veľa rokov dopredu. Zatiaľ však vieme určite, že najmenej do roku 2134 Zemi od neho žiadne nebezpečenstvo nehrozí," dodávajú vedci zo Slovenskej akadémie vied.

 

V článku boli použité a doplnené tieto informačné zdroje: 

http://www.obsupice.cz

http://www.aktuality.sk

http://www.astro.cz

CCD kamery

Astronyx je od roku 2012 výhradný dovozca ATIK CCD kamier a príslušenstva pre Slovensko

Kupoly

MMP 2013

Obrazy zeme


Copyright © 2013 by Astronyx.

 All Rights Reserved.