Prihlásenie

Odber noviniek

Kontakt

ASTRONYX
 
Nitrianska 40
 
920 01 Hlohovec
 
Tel. :
0903 263 178
 
0911 263 178
 
0917 504 200
 
Info - objednávky:
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

MAPA
Súčasná fáza Mesiaca

Návod na vyhotovenie vlastného slnečného filtra pre ďalekohľad, teleskop, fotoobjektív:

Z hrubšieho papiera vystrihnite pruh o šírke 3 až 4 cm a vytvorte z neho prstenec - podľa objektívu ďalekohľadu, teleskopu alebo fotoaparátu. Prstenec by mal byť dostatočne tesný -toľko, aby držal, ale zároveň sa dal stiahnuť z objektívu. Konce prstenca spojte lepidlom. Vystrihnite druhý pruh užší o 1 až 2cm a vytvorte z neho druhý prstenec okolo prstenca z predchádzajúceho bodu. Tiež jeho konce spojte lepidlom. Po uschnutí lepidla stiahnite druhý prstenec z prvého. 

Image
Vystrihnite fóliu podľa priemeru prvého prstenca + pridajte k tomuto priemeru asi 4cm na každú stranu. Pred strihaním vložte fóliu medzi dva čisté papiere formátu A4. Požadovaný tvar vystrihnite spolu s oboma listami papieru. Čiaru, podľa ktorej budete vystrihovať, vyznačte vopred na list papiera, aby ste nepoškodili kreslením fóliu. Vystrihnite kus fólie dostatočne veľký a položte ho cez prvý prstenec. Potom nasuňte druhý prstenec na prvý tak, aby horné okraje prstencov ostali v rovine spolu s fóliou. Pozor! Fólia sa nesmie naťahovať, nesmie byť napnutá, musí byť voľná. Mierne voľná fólia bez hrubých nerovností poskytuje lepší obraz ako fólia silne napnutá. Môžete si vystrihnúť aj kružnice podľa (obr.2) medzi ktoré najprv vložíte vystrihnutú fóliu.
Image
Fólia prečnieva za okrajom druhého prstenca, zarovnajte ju a jej okraj prehnite na vrch (vonkajšok) druhého prstenca. Celú zostavu prelepte kvalitnou lepiacou páskou po obvode tak aby držali prstence a fólia pohromade. (obr.3)
Image
Slnečný filter je hotový.
Image
Pri zrkadlových astronomických teleskopov väčších priemerov je lepšie vyrobiť slnečný filter len pre mimoosový otvor, nie pre celý priemer tubusu zrkadlového teleskopu. Tento mimoosový ovor je vlastne otvor v prednom kryte tubusu o priemere asi 6cm. Obraz je tak kvalitneší a ostrejší.
Späť na slnečnú fóliu Baader>>

Planetáriá

Vedecké CCD MI

Kupoly

MMP 2013

CCD kamery

Astronyx je od roku 2012 výhradný dovozca ATIK CCD kamier a príslušenstva pre Slovensko


Copyright © 2013 by Astronyx.

 All Rights Reserved.