Prihlásenie

Odber noviniek

Kontakt

ASTRONYX
 
Nitrianska 40
 
920 01 Hlohovec
 
Tel. :
0903 263 178
 
0911 263 178
 
0917 504 200
 
Info - objednávky:
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

MAPA
Súčasná fáza Mesiaca

Centrovanie ďalekohľadu a nastavenie paralaktickej montáže 

Pri každom prístroji platí zásada, že môže dokonale fungovať len vtedy, keď sú všetky jeho súčasti presne zostavené tak, ako to určil jeho konštruktér. Tento princíp sa ešte vo väčšej miere uplatňuje pri optických prístrojoch a jemnomechanických zariadeniach. Už malá odchýlka niektorej (hlavne optickej) časti ďalekohľadu alebo jeho montáže od pôvodne určenej polohy môže spôsobiť veľké nedostatky v kvalite obrazu a v presnosti vedenia ďalekohľadu za hviezdami.  

 Optické systémy sú veľmi citlivé na rovnobežnosť osí každého optického člena sústavy prístroja (šošoviek aj zrkadiel), prípadne kolmosti týchto osí. Metóda, ktoru sa dá táto geometrická súososť či pravouhlosť overiť, sa nazýva kolimácia.
V prípade nastavenia paralaktickej (ekvatoreálnej, rovníkovej) montáže, je zase nevyhnutné zabezpečiť, aby os pohybu v rektascenziei (hodinovom uhle) mierila priamo na severný pól (teda k Polárke). Spôsob, akým sa to docieli, sa nazýva justáž ďalekohľadu, resp. montáže.

 

Pripravili sme pre Vás návod, akoko si vycentrovať ďalekohľad a nastaviť paralaktickú montáž  jednoduchými prostriedkami: Centrovanie ďalekohľadu.pdf

Planetáriá

Vedecké CCD MI

Kupoly

MMP 2013

CCD kamery

Astronyx je od roku 2012 výhradný dovozca ATIK CCD kamier a príslušenstva pre Slovensko


Copyright © 2013 by Astronyx.

 All Rights Reserved.