UHC filter Astronomik
UHC je skratka z Ultra High Contrast. Ide o filter, ktorý potláča umelé prežiarenie oblohy takým spôsobom, že prepúšťa iba okolie vlnových dĺžok, na ktorých vyžarujú emisné hmloviny. Hovoríme o spektrálnych čiarach OIII, H-Beta a H-Alfa (zelené čiary viz obrázok). Ostatné vlnové dĺžky sú potlačené, vrátane vlnových dĺžok, na ktorých vyžaruje väčšina výbojok a podobných zdrojov používaných verejným osvetlením (červené čiary v obrázku). To v konečnom dôsledku zapríčiňuje, že obloha v ďalekohľade pri pozorovaní cez tento filter veľmi výrazne stmavne, pri zachovaní pôvodného jasu hmloviny. Hmlovina tým pádom výrazne vynikne.
Filter sa používa pre vizuálne i fotografické účely, samozrejme za určitých podmienok. Pre vizuálne pozorovanie sa uplatňuje hlavne priepustné pásmo v okolí čiary OIII a H-beta (modrozelená oblasť spektra), kde je citlivosť ľudského oka na túto vlnovú dĺžku veľmi nízka. Toto pásmo sa však veľmi výrazne uplatní pri fotografovaní emisných hmlovín s prevahou emisie v H-alfa, pokiaľ použijeme film s dobrou citlivosťou na túto vlnovú dĺžku.
Pri fotografovaní cez tento filter je možné (a obvykle nutné) predĺžiť expozíciu podľa podmienok 2-3x, v dôsledku presvietenia oblohy. Okrem toho je potrebné urobiť ešte jednu fotografiu bez filtra, s normálnou expozíciou, podľa aktuálnych podmienok. To je z dôvodu, že na fotografii spravenej pomocou filtra sú dosť potláčané hviezdy a fotka je celkovo v trochu neprirodzených farbách (prevažuje viac modrozelená a hlavne červená). Tieto dve fotografie sa potom skombinujú, čím sa do normálnej fotografie dostanú dostatočne exponované emisné hmloviny, ktoré sú inak obvykle vďaka obmedzenej expozičnej dobe v dôsledku presvietenej oblohy podexponované. Príkladom môže byť fotografia Riasovej hmloviny v súhvezdí Labute.
Snímky nafotené cez filtre v dvoch spektrálnych čiarach H-alfa a OIII monochromatickou CCD kamerou v podpriemerných podmienkach spôsobených zákalom, spôsobeným blízkym mestom. Pri úzkopásmovom fotení to však nieje veľký problém, pretože filtre prevažnú časť rušivého svetla zablokujú.
Údaje o snímkoch:
- autor: Martin Myslivec
- optika: N185/610, Televue Paracorr, Astronomik 12 nm H-alfa, 12 nm OIII
- svetelnosť: f/3,8
- dĺžka expozícií: 24 x 10 min. H-alfa, 21 x 10 min. OIII
- začiatok expozícií: vždy po zotmení
- dátum: H-alfa 10-11.7.2010, OIII 12-13.7.2010
- miesto: Krchleby u Nymburka
- kamera: CCD kamera G2-8300
- pointácia: TVGuider na Borgu 77ED
- podmienky: jasno, mierny zákal
V článku boli použité a doplnené tieto informačné zdroje:
http://www.foto.astronomy.cz